Backlink diğer web sitelerinden sizin web sitenizin ziyaret edilmesini sağlayan bir köprüdür. Türkçe Geri Bağlantı anlamına gelir. Bu bağlantılar gelen bağlantı ve giden bağlantı olarak da adlandırılır. Sitenize ziyaret sağlayan web sitesi için giden bağlantı, sizin web siteniz içinse gelen bağlantıdır. Backlinkler genellikle, diğer web sitesine ziyaret sağlayan metin yani bağlantı metni, sayfa metninden farklı bir şekilde biçimlendirilir. 

Backlink metni farklı bir renk, altı çizili olarak ya da bir simgeyle beraber gelir; farklı renkli, altı çizili veya yanında simge olan yazıların tümü, bağlantılı olan metni tıklarsanız bu metnin içeriğinin referans alındığı web sitesine yönlendirileceğiniz anlamına gelir.

Backlink Neden Önemlidir?

Çünkü Geri bağlantılar , Google ve benzeri arama motorları tarafından bir web sitesinin değerini belirlemek için kullanılan birçok metrikten bir tanesidir. Web sitenize backlink yani geri bağlantı veren web sitelerinin kalitesi ve sayısı, Google ve benzeri arama motorları tarafından arama motoru sonuç sayfalarındaki web site sıralamanızı belirlemek için kullanılan kriterlerden birkaçıdır. Bir arama sonuç sayfasında ne kadar yüksekte yer alırsanız, kullanıcılar arama motorlarında listelenen sonuçlardan genellikle ilk sayfadaki sonuçları tıkladığından web sitenizin ziyaret sayısının artmasına olanak sağlar.

Backlinklerin Önem Dereceleri

Web sitenize en çok değer sağlayacak backlink kendi sektörünüzdeki bir web sitesi üzerinden alacağınız backlinktir. Siz ona link vermediğiniz halde size link veriliyorsa ve aynı sektördenseniz bu backlink çok değerlidir.

Sektörünüzden olmayan bir site üzerinden aldığınız backlink ise link aldığınız sitenin arama motorlarındaki değeri kadar önemli olacaktır. Örneğin bir güvenilir bir gazeteden ya da resmi bir üniversite sitesi üzerinden alacağınız bir backlink arama motorları için çok değerlidir.

Eğer karşılıklı backlink alışverişiniz varsa bu aranızda ticari bir bağlantı olabileceğini düşündürdüğü için genellikle çok bir değeri yoktur.


Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...