Web tasarım fiyatları ile ilgili araştırma yapınca çok değişken fiyatlarla karşılaşıyoruz. Profesyonel web tasarım fiyatı hangi faktörlere göre değişkenlik gösteriyor, yazımızda kısaca bu noktalara değinmeye çalıştık.

Öncelikle belirtmek isteriz ki herkes emeğine farklı fiyat biçebilir; iki hizmet firması düşünelim, aynı iş için bir firma 1000 lira fiyat isterken diğer firma 10.000 lira istemiş olsun. Fark nereden geliyor? İki firma da 3 iş günü mü ayırıyor yoksa biri işi 3 günde bitirirken diğeri 30 gün mü çalışıyor? yok ikisi de 3 iş günü çalışıyorsa bu fiyat farkı nereden geliyor? 9000 lira fazla isteyen web tasarımcı daha farklı ne yapıyor olabilir ki? 

gibi soruların kafamızı kurcalaması çok anlaşılır. 

Web tasarım sektöründen yola çıkarsak maalesef ki elinize aldığınız, dokunabildiğiniz bir ürün elde edemiyorsunuz. Eğer aldığınız hizmetin teknik altyapısıyla ilgili herhangi bir bilginiz yoksa ki genellikle yok, bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan görebildiğiniz bir ürün sahibi oluyorsunuz.

Şimdi web tasarım fiyatlarını etkileyen faktörleri artıları ve eksileri ile irdeleyelim;

Web tasarımı hizmeti aldığınız serbest (freelance) çalışan bir şahıs ise;

- Web tasarım fiyatları noktasında herhangi bir şirket gideri olmadığı için ve fatura da kesmediği için fiyatı muhtemelen uygun olacaktır.

- Web tasarım hizmet kalitesi noktasında eğer fazla sayıda firmaya hizmet veriyorsa muhtemelen düşük olacaktır. Bir yandan yeni işleri yetiştirmeye çalışırken, diğer yandan teknik destek vermek genellikle zor olacaktır.

- Herhangi bir firma olmadığı, sözleşme ve fatura bağlayıcılığı olmadığı için zaman içerisinde ulaşılamaz olma ihtimali yüksek olacaktır.

- Herhangi bir maliye incelemesinde aldığınız hizmetin faturasını gösteremediğiniz zaman ceza alma riskiyle de karşılaşabileceksiniz. (Hizmet satın alan kurumlar için geçerli)

Web tasarımı hizmeti aldığınız yer bir işletme ise;

- Web tasarım fiyatları noktasında özgün bir tasarım mı yapıyor yoksa hazır sitelerden mi kullanıyor. İş başı zaman maliyet açısından önemli.

- Sadece görsel tasarıma mı önem veriyor yoksa arama motorları için sitenin yazılımını SEO uyumlu mu yapıyor. SEO uyumu daha fazla vakit alacaktır.

- Tasarımı yaptıktan sonra ürün ya da hizmet verilerini tasarımı yapan firma mı girecek yoksa siz mi gireceksiniz? Siz girerseniz fiyat daha uygun olabilir.

- Kurumsal bir firma mı yoksa sadece iki arkadaş bir araya gelip tasarım mı yapıyorlar? Kurumsal bir firmanın giderleri daha yüksek olacaktır.

- Çalışanları varsa, işe yani başlamış tecrübesiz çalışanlar mı, yoksa bilgi seviyesi yüksek çalışanları mı var? Maaş giderleri açısından önemli.

- Teknik destek için ayrıca bir ekibi var mı, her aradığınızda sorununuza çözüm bulabiliyor musunuz? Teknik destek ekibi artı maaş gideri demek.

- İş yeri yüksek kira verdiği bir yerde mi, yoksa kendi yerleri mi? Kira gideri maalesef yapılan iş başına maliyet giderlerini etkileyen bir faktör.

Maddeler daha da uzatılabilir ancak yüzeysel olarak baktığımızda yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Bu maddelerden yola çıkarak söyleyebiliriz ki profesyonel web tasarım maliyeti tamamen yapılan hizmetin ve daha sonradan ihtiyaç duyacağınız desteğin kalitesine göre değişir.

1 liralık hizmetle 10 liralık hizmetin aynı olmayacağı aşikar, ancak piyasada maalesef fiyatı yüksek olup da düşük kalitede hizmet veren firmalar da yok değil.

Çalışacağınız kişi ya da kurumun referanslarını da çok iyi incelemenizi hatta birkaçını arayıp firmayı sormanızı tavsiye ederiz.

Kurduğunuz, emek verip büyüttüğünüz firmanızın web sitesini emanet edeceğiniz kişi ya da kurumu seçerken çok iyi düşünmeniz,  web tasarım fiyatından ziyade, artıları ve eksileri düşünerek, fayda maliyet analizini iyi yaparak en doğru kararı vermeniz önemlidir.

Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...