Reklamınız Tıklandıkça Ödeme Yapın

Google Ads reklamları yayınlayın, tıklandıkça ödeme yapın.

Günümüzde ürün ve hizmetlerimizi yeni müşterilerle buluşturmanın en hızlı ve etkin yolu arama motorlarından geçer ve arama motorlarının en yüksek oranda kullanılanı da hepimizin bildiği gibi Google arama motorudur.

Her firma mutlaka Google arama motorunda üst sıralara çıkmayı hedefler ancak günümüz internet rekabetinde bu her zaman çok kolay olmayabilir.

Düşük rekabeti olan kelimelerle üst sıralara çıkabilirken yüksek rekabeti olan kelimelerle alt sayfalarda yer alabiliriz. Genel kullanımda ilk sayfada 10 firmanın yer aldığı malumunuz.

Google Ads reklamcılığında ise sadece kendi konumuzda reklam veren firmalarla rekabete girip, kendi belirlediğimiz reklam kelimeleriyle bizi arayan kişilere görüntüleniyoruz ve her şeyden önemlisi görüntülendiğimiz zaman değil arama yapan kişi tıklayıp sitemize girdiğinde o kelime için teklif ettiğimiz tıklama başı maliyetini ödüyoruz. Böylelikle reklam bütçemiz doğrultusunda, bizim belirlediğimiz kelimelerle arama yapan kişilere doğrudan ulaşmış oluyoruz.

Google Ads reklamcılığında sıralamalar tekliflere ve her bir anahtar kelimenin kalite puanına göre belirlenir. Bu nedenle sitemizin de belirlediğimiz anahtar kelimelerle bire bir ilişkili olması hatta hedef kelimelere özel sayfalarımızın olması da çok önemlidir. Yüksek kalite puanı daha düşük tıklama başı maliyetle daha yüksek sıralamada olmamıza olanak sağlar.

Anlattığımız noktalar Google Ads reklamcılığının temel mantığını oluşturup profesyonel  ve etkin reklamda yüksek oranda geri dönüşüm almak için çok farklı bileşenlerin de olduğunu belirtmek isteriz. Aşağıda bu bileşenlerden birkaçını kısaca açıkladık.


DOĞRU REKLAM KELİMELERİ BELİRLEME

Yaptığınız işle alakalı kullanıcıların sizi nasıl arayabileceklerini düşünün ve kelimelerinizi buna göre belirleyin.Farklı sektörlerde de kullanılabilecek kelimeleri gereksiz tıklama almamanız adına kullanmamanızı öneririz. Örneğin sanayi sektörüne radyatör üretiyorsunuz ama otomotiv sektöründe de radyatör çok aranan bir kelime ise radyatör kelimesini tek başına kullanmamalısınız. Sanayi radyatörü kelimesi daha uygun bir seçim olacaktır. 


DOĞRU EŞLEME SEÇENEKLERİ BELİRLEME

Google Ads Reklamcılığında 3 tip kelime eşleme seçeneği vardır.

Örneğin 'Araba yıkama' kelimesini ele alalım.

1 - Geniş eşleme : Kelimenizin içinde geçtiği her türlü aramada gösterilirsiniz. araba yıkama makinası, araba yıkama oyunu gibi kelimelerle de gösterim yaparsınız.

2 - Tam eşleme : Sadece kelimeniz ile yapılan aramalarda gösterilirsiniz, yani sadece 'araba yıkama' kelimesiyle gösterilirsiniz. Araba yıkama makinası kelimesiyle gösterim yapmazsınız.

3 - Sıralı eşleme : Araba ve yıkama makinası sıralı şekilde yan yana olan aramalarda gösterilirsiniz. Araba yıkama oyunu ile gösterilir ama araba camı yıkama kelimesi ile gösterim yapmazsınız.


DOĞRU REKLAM METNİ BELİRLEME

Reklam metninizin başlığı hedef anahtar kelimelerinizi içermelidir. Bunun için anahtar kelimeleriniz gruplara ayrılıp farklı reklam metinleri altında farklı reklam grubu kelimeleri yayınlanmalıdır. Ayrıca reklam metninizde harekete geçirici, bizi arayın, bizden teklif alın gibi kelimeler kullanılmalıdır. Kullanıcının reklamınızı tıkladığında istediği ürüne kolayca ulaşmasını sağlamak için de kelimeyle ilgili sayfaya yönlendirme yapılmalıdır.


REKLAM UZANTILARI BELİRLEME

Reklamlarınıza telefon numarası, adres, sitenizden ürünler, iletişim gibi sayfalar eklenmelidir. Bu da reklam uzantılarıyla sağlanır. 

Örneğin arama uzantısı başlığından eklenecek telefon numaranız reklamın alt kısmında telefon numaranızın yayınlanmasını sağlar. Böylelikle kullanıcılar web sitenize girmeden direkt reklamınız üzerinden sizi arayabilir.


DÜZENLİ NEGATİF ANAHTAR KELİME BELİRLEME

Reklamlarınızda tıklandığınız ama işinizle alakalı olmayan kelimeler düzenli olarak negatif anahtar kelime olarak belirlenmelidir. Google kelimelerinizle alaka kurarak sizi farklı bir çok kelime grubuyla tıklatabilir. İşinize yaramayan kelimeler negatif anahtar kelime olarak belirlenirse bir daha o kelimelerle gösterim yapmaz ve gereksiz tıklanma maliyetlerinden kurtulursunuz.


Siz de Google Ads reklamcılığı konusunda profesyonel destek almak istiyorsanız bizi mutlaka arayın.