Bir web sitesi tasarımcısı ve geliştiricisiyseniz bu makaleyi özellikle sizin için yazdık. Bu makalede ASP.NET MVC'nin ne olduğunu ve neden web tasarımcıları tarafından kullanılması gerektiğini kısaca anlatmaya çalıştık.


ASP.NET MVC NEDİR?

ASP.NET MVC, ASP.NET'e MVC tasarım modeli için mükemmel destek sağlayan bir çerçevedir. ASP.NET MVC'nin nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız, MVC'yi net bir şekilde anlamanız gerekir. MVC uygulama modellerini üç bölüme ayırır; model, kontrolör ve görünüm.

Model; uygulama verilerinin ve durumunun depolanmasına yardımcı olur. Bu bir veritabanı ya da bir XML dosyası da olabilir.

Görünüm; web sitenizin ziyaretçileri tarafından verileri görmek için kullanılan bir kullanıcı arayüzü olarak kabul edilir. ASPX sayfaları normalde ASP.NET MVC uygulamasında görünüm görüntülemek için kullanılır.

Kontrolör; kullanıcının web sitesi ile etkileşime girme sorumluluğunu taşır. Ayrıca, görüntülenmesi gereken görüş türünün belirlenmesi için kullanılır. Ayrıca model iletişimi için de kullanılır.

ASP.NET MVC'de MVC temelinde web uygulamaları oluşturmak için ASP.NET'in web formlarına alternatif bir çerçeve de sunulmaktadır. Çerçeve oldukça hafiftir ve ASP.NET'in halihazırda var olan özellikleri ile üyeliklere ve kalıp sayfalara dayalı kimlik doğrulama gibi entegre olan son derece test edilebilir bir sunum çerçevesi sağlar.


Web üzerinde yaptığımız araştırmalarda, web tabanlı uygulamalar oluşturmak için ASP.NET MVC kullanmanız gerektiği sonucuna vardık ki nedenlerini de aşağıdaki gibi sıraladık;

1 - SoC

ASP.NET MVC'nin sağladığı en önemli avantajlardan biri model, iş mantığı, kullanıcı arabirimi ve verilerin çok temiz ve düzgün bir şekilde ayrılmasını sağlamasıdır.

2 - Kontrol

ASP.NET MVC kullanırken, JavaScript, HTML ve CSS üzerinde çok güçlü bir denetim sağlanır.

3 - Test Edilebilirlik

Test edilebilir ASP.NET MVC kullanarak, web tabanlı uygulamalarınızı daha iyi bir şekilde test edebilirsiniz. Buna ek olarak, MVC uygulamalar için test oluşturmanın geliştirilmesi için de güçlü bir desteğe sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle, web tabanlı uygulamalarınızı kullanıcılara sunmadan önce test etmek isterseniz, ASP.NET MVC'yi kullanabilirsiniz.

4 - Hafif Ağırlık

Görüntüleme durumunu kullanmaz ve istenen bant genişliğini büyük ölçüde azaltmanıza yardımcı olur. Web'de şaşırtıcı ve kullanışlı MVC tabanlı uygulamalar oluşturmakla ilgileniyorsanız ASP.NET MVC tam size göre.

5 - Kontrolün Görünümü ve Boyutu

ASP.NET çerçeveleri genellikle görünüm durumu ve HTML denetiminin boyutu sorunlarıyla karşı karşıyadır. Görünüm, görüntülenen verilerin tamamını kaydeder ve bu şekilde HTML dosyaları büyür. Eğer yavaş bir internet bağlantınız varsa, web sitelerinin ve uygulamaların yüklenme sürelerinde gecikmeler gözlemlersiniz. ASP.NET MVC bir görünüm kavramı içermediği için ASP.NET MVC kullanarak yükleme süresi ile ilgili sorunlarla karşılaşmazsınız.

6 - Bütünleşme

ASP.NET MVC Entegrasyonu ASP.NET MVC çerçevesini Silverlight ile entegre ederek çok daha iyi avantajlar elde edebilirsiniz. İstemci önbelleğe alma özelliği, bu entegrasyon sayesinde kullanılabilir. Uygulamalarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar ve uygulamalarınızın işlenmesi çoğu tarayıcılarda yapılır. İstemci ve sunucu tarafının yürütülmesi büyük ölçüde daha hızlı hale gelir. MVC'yi JQuery ile entegre ettiğinizde, web tarayıcılarında çalışan kodunuzu yazabilirsiniz. Yükün tamamını web sunucunuzdan uzaklaştırır.

7 - Kullanılabilirlik

ASP.NET MVC söz konusu olduğunda çok fazla teknik bilgiye sahip olmanız da gerekmez. Nasıl çalıştığını öğrendikten sonra keyfine varacaksınız. Çerçeve, diğer bir çok web sitesi formuna kıyasla daha iyidir. Bunun nedeni, web'in çalışma stratejilerine oldukça yakın çalışması ve kullanılması oldukça kolay ve ilginç olarak kabul edilmesidir.

8 - API Hizmetleri

ASP.NET MVC tarafından sağlanan bir diğer önemli avantaj, API web hizmetlerinin eklenmesine yardımcı olmasıdır. Eğer bu tür hizmetleri web tabanlı uygulamalarınıza eklemek istiyorsanız, mutlaka bu hizmetlerin nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir.

Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...