Yeni bir web sitesi oluşturmak çok da kolay bir iş değildir. Müşterilerinizin hoşuna gidecek bir web sitesi oluşturmak istiyorsunuz, ancak web site kurulumunun çok uzun vakit almasını istemiyorsunuz. Yaptığınız araştırmalar sonucunda da WordPress ile olası bir çözüm yolu olarak olarak karşılaştınız. Ancak WordPress'in ne olduğu, işinize ne kadar ve nasıl yardımcı olabileceği hakkında pek bir fikriniz yok.

Bu başlangıç kılavuzunda WordPress ile ilgili bir çok şeyi açıklayacağız.


WordPress Nedir?

WordPress açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. İnternet sitesi ve blog oluşturmak isteyen herhangi bir kodlama deneyimi olmayan kişiler için popüler bir araçtır. Wordpress yazılımının ekstra hiçbir maliyeti yoktur. Herkes wordpressi ücretsiz olarak yükleyebilir, kullanabilir ve değiştirebilir. Yazılım için değil ama kullanmak istediğiniz taslak tema tasarımının bir ücreti olabilir. Ancak ücretsiz tema da kullanabilirsiniz. Bu tamamen isteğe ve ihtiyaca göre değişkenlik gösterir.


WordPress Neden Tercih Edilir?

WordPress, birçok kişi ve işletme için sevilen bir platformdur. WordPress'in bu kadar popüler olmasının birkaç nedenini aşağıda açıklamaya çalıştık;

 - WordPress açık kaynak kodludur.

WordPress açık kaynaklı bir web site platformudur. Bu da herkesin kaynak kodlarını değiştirebileceği anlamına gelir. İnsanların bu platformu geliştirmek için fikirlerine katkıda bulunmak için tasarlanmıştır. WordPress'i her zaman daha iyi hale getirmeye yardımcı olan bir topluluk var.

 - WordPress'in web site yapımına yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır.

Bilgisayar mühendisliği derecesinde bilgi gerektirmez. Aslında çok da teknik olmayan kişiler için oluşturulmuş, kullanıcı arayüzü de kullanıcı dostudur. Web sitenize yeni bir tasarım oluşturmak için bir tema indirmeniz yeterlidir. Sitenize İletişim formu eklemeniz gerekiyorsa sadece bir eklenti yüklemeniz yeterlidir. Tamamlanması saatler sürebilecek bir işlem birkaç dakika içinde yapılabilir.

 - WordPress SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) dostudur.

WordPress ile yeni bir internet sitesi oluşturmak tek başına yeterli değildir. Kullanıcıların web sitenizi bulmasını ve ziyaret etmesini de istiyorsanız belirli SEO eklentileriyle arama motoru sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz .

 - WordPress güvenlidir.

Güvenlik işletmeler için çok önemlidir. Eklentileri güncel ve şifrelerinizi güvende tuttuğunuz sürece, WordPress en güvenli platformlarından biridir. Wordpress platformu boştaki kullanıcıların oturumunu kapatma, iki faktörlü kimlik doğrulaması ekleme gibi web sitenizi korumak için çeşitli özellikler sunar.

 - WordPress kullanımı ücretsizdir.

WordPress tamamen ücretsizdir ve WordPress yazılımını kullanmanın size hiçbir maliyeti yoktur. Web sitenizi hazırladıktan sonra web sitenizi yayınlamak için bir web barındırma hizmetine ödeme yapmanız gerekir.


WordPress Ne Zaman Başladı?

WordPress 2003 yılında bir üniversite öğrencisi olan Matt Mullenweg tarafından oluşturuldu. Matt Mullenweg temel kaynak kodlarını değiştirmeden bir web sitesinin işlevselliğini geliştirme fırsatı buldu ve böylece WordPress ortaya çıktı. Bugün WordPress artık web geliştiriciler, web tasarımcılar ve blog yazarlarından oluşan ve hemen her gün büyüyen bir topluluktur. WordPress, 2017 yılında Gutenberg adlı yeni bir editörle kullanıcı deneyimini yeniden tasarladı.


WordPress ne için kullanılır?

İlk başta WordPress esas olarak bloglar oluşturmak için kullanıldı. Bugüne kadar WordPress yazılımı oldukça geliştirildi ve istediğiniz her tür web sitesini oluşturabileceğiniz bir platform haline geldi. WordPress'le blog siteleri, işletme web siteleri, e-ticaret mağazaları, mobil uygulamalar da oluşturabilirsiniz.

Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...