Günümüz toplumunda insanlar bir şeyleri beklemeyi sevmiyorlar. Bu nedenle web site ziyaretçilerinin % 25'inden fazlası altı saniye içinde yüklenmeyen bir web sitesinden ayrılıyorlar . Buna Vine (RIP) uzunluğu diyoruz.

Google 2016 yılında mobil web sayfalarını hızlandırmak için çözüm oluşturdu. Buna çözüme Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi yani AMP Projesi adını verdiler, bu sayede web sayfaları bir saniyeden daha kısa sürede yüklenebilir ve normal web sayfalarından 10 kat daha az veri kullanabilir hale geldiler. 

Google AMP nedir?

Google AMP, bir saniyenin altında yani neredeyse anında cep telefonlarına yüklenen web sayfaları oluşturmanıza imkan tanıyan bir web sitesi yayınlama teknolojisidir. 2016 başlarındaki kuruluşundan bugüne, 25 milyondan fazla alanda 1,5 milyardan fazla AMP sayfası yayınladı .

AMP sayfaları oluşturmak için, web sitenizin Google AMP standartlarına uygun başka bir sürümünü oluşturmanız gerekir. Bunu gerçekleştirdikten sonra AMP sitenizin URL'si (site.com/page/amp) olur ve Google Chrome, FireFox ve Safari gibi en popüler web tarayıcılarıyla uyumlu olur .

AMP web sitesini Google üzerinden aramayla ziyaret etmek, en hızlı şekilde yüklendikleri zamandır. Google, siteyi kendi sunucularında barındırır ve içeriği doğrudan kendi sitesinde sunar. Tıpkı kullanıcıların Facebook'un mobil uygulamasından ayrılmadan makaleleri okumasını sağlayan Facebook Anında Makaleleri gibi.

İki teknoloji arasındaki en büyük fark, AMP sayfalarını Anında Makaleler gibi bir platformda gömmekle sınırlı kalmamanızdır. Popüler arama motorlarının, sosyal platformların, içerik yönetim sistemlerini ve e-Ticaret web sitelerini Bing, LinkedIn, Pinterest, Reddit, Twitter, WordPress, Tumblr, eBay gibi AMP'yi destekliyor. 

Ancak AMP sayfalarının gelişmiş yükleme hızı ve artırılmış arama sıralamaları, Google arama yoluyla bulunan AMP sayfalarına geri bağlantılar sitenize herhangi bir artı değer vermez. Yönlendiren bir alanın bağlantı değeri, sayfa teknik olarak Google'ın web sitesinde barındırıldığı için doğrudan Google'ın alan adına gider. Teknoloji devine göre, Google'ın içeriği AMP sunucularında barındırmadan aramadaki AMP sayfalarına öncelik vermesinin bir yolu yoktur.

Reklamcılık açısından AMP, 2016 yılında yayıncılara öncekinden beş saniyeye kadar daha hızlı yükleme yapan, oluşturması daha kolay, yeni reklam öğesi biçimlerine sahip olan ve 160'tan fazla reklam ağı ve 45 analiz platformu tarafından desteklenen reklamlar sağlamak için AMP Reklam Girişimi'ni başlattı. 

AMP'nin yükselen popülaritesi ile Google, internet yayıncıları, özellikle de mobil web için yazılan içerik oluşturucular üzerinde daha fazla kontrol kazanmış gibi görünüyor ancak AMP'nin web sayfalarını her zamankinden daha hızlı yükleyebileceğini ve karşılığında kitlelerine gerçekten istediklerini verebileceği bilinmelidir.

Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...