SSS Şeması (FAQ Schema) Web sitelerinde yapılandırılmış veriler için şemalar oluşturmak ve tanıtmak için bir yoldur. Arama motorlarının anlamsal doğasını anlamaları amacıyla web site içeriklerine eklenen etiketler veya mikro verilerden oluşur. SSS Şeması'nın (FAQ Schema) makale şeması, olay şeması ve benzeri hemen her şeye kadar birçok çeşidi vardır. 


SSS Şeması (FAQ Shema) Nedir?

Web site sayfalarınıza yerleştirdiğiniz ve arama motorlarına “bu içerik, bir soru ve cevap biçiminde sunulur” diyen bir koddur . Eğer içerik doğru şekilde işaretlenirse, bu web site sayfalarının arama sonuçlarındaki zengin snippet'ler için uygun olabileceği ve Google arama sonuçlarında görüntülenebileceği anlamına gelir. Ancak SSS Şema kullanmak, işaretlemenizin arama sonuçlarında garanti görüntüleneceği anlamına gelmez.

SSS Şeması Marka Soruları ve Cevapları için de kullanılabilir. Orta ya da büyük ölçekte bir markayasanız, müşterilerinizin veya potansiyel müşteri adaylarınızın ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında birçok sorusu olabilir. Markanızın SSS'lerini işaretleyerek, kullanıcıların sorabileceği sorulara doğrudan arama sonuçlarında cevap verebilirsiniz.

Ancak şunu da bilmemiz gerekir ki; bu durumda kullanıcı sitenizi ziyaret etmeyip cevabı arama motoru sayfası üzerinden alacaktır. Bu da siteyi tıklamadıkları için size trafik de göndermeyecekleri anlamına gelir. Siteye hit almadığımız için potansiyel olarak kötü görünüyor; peki kesinlikle kötü bir şey mi?

Açıkçası web siteniz kullanıcıyla ilk kontak noktası olarak hizmet etmeli mi, yoksa zaten markanızı bildikleri için ihtiyaç duydukları cevabı SSS Şema özelliklerini kullanarak hızlı bir şekilde mi vermelisiniz, site dışı bir kullanıcı deneyimi sunmak markanız için artı bir değer mi siz karar vermelisiniz. 

SSS Şemanın Avantajları

SSS şeması (FAQ Schema), sitenizin arama sonuçlarında daha fazla yer kaplayacağı anlamına gelir ki bu da daha fazla farkedilmenizi ve göz önünde olmanızı sağlar.

SSS Şeması kullanarak web sitenizde soru için daha fazla bilgi bulunduğunu açıkça belirterek web sitenizin tıklanma oranlarını artırabilirsiniz.

Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...