Web hosting yani web barındırma, web sitenizin internet üzerinde yayınlanmasını sağlayan bir sunucu hizmetidir. Web hosting hizmeti satın aldığınızda, web sitenizin çalışması için gereken tüm dökümanları ve verileri depolayabileceğiniz bir sunucuda yer satın almış olursunuz.

Nasıl ki bir işletme kurduğunuzda hizmet verebilmeniz ya da üretim yapabilmeniz için bir alana ihtiyacınız varsa internet ortamında da web sitenizin içeriğindeki yazı, resim ve benzeri dosyaları barındıran bir alana ihtiyacınız var. Bu alana web hosting diyoruz.

Buradan da anlaşılabileceği gibi web site dökümanlarına yetecek genişlikte bir alana ihtiyaç duyarsınız. Web hosting hizmeti sağlayan kurumlar size ihtiyacınıza göre farklı özellikte paketler sunarlar. Alan ihtiyacınıza, kullanacağınız e-mail sayınıza, site ziyaret trafik ihtiyacınıza göre bir paket seçmeniz gerekir. İhtiyaç duyduğunuz web hosting alanı ne kadar fazla olursa ödenecek ücret de o derede yükselecektir. 


Web Hosting Nasıl Çalışır?

Web hosting alanınızın içinde barındığı web sunucusu yani diğer adıyla web server, internet sitenizi görüntülemek isteyenler için sunucu özellikli hizmet veren ve kesintisiz çalışan bir bilgisayardır.

Web hosting hizmeti aldığınız yer, sunucuyu her daim çalışır durumda tutmak, art niyetli saldırılardan korumak ve web sitenizin dosyalarını kullanıcıların web tarayıcılarına aktarmaktan sorumludur.

Yeni bir web sitesi yapmak istediğinizde bir domain satın almanız ve web sitenizin yayınlanması için bir web hosting kiralamanız gerekir. 

Web hosting hizmeti aldığınız yer tüm web site dosyalarınızı, sunucu içerisinde depolar. Kullanıcılar alan adınızı yani domaininizi adres çubuğuna yazdıklarında, sunucunuz bu web sitenize ait dosyaları istekte bulunan kullanıcının bilgisayarına aktarır.

Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...