Google reklamları vermek istiyorsunuz ama nasıl reklam vereceğinizi bilmiyorsunuz. Google reklam verme konusunda detaylı bilgi veren blog sayfamıza  hoşgeldiniz.

GOOGLE REKLAM NEDİR ?

Google Adwords, yeni adıyla Google Ads reklamları sizin belirlediğiniz kelimelerle ve tıklama başına maliyetle (TBM) Google arama motorunda ilk sayfada görüntülenmenizi sağlayan ve reklamlarınıza tıklandığında ödeme yaptığınız bir reklam sistemidir.

GOOGLE REKLAM ÜCRETİ NE KADAR ?

Google Ads reklamlarının standart bir ücreti yok. Bu miktar sektöre göre değişkenlik gösterecektir. Bütçeniz doğrultusunda istediğiniz miktarı belirleyebilirsiniz. Ancak reklam rekabeti yüksekse ve işinizle alakalı aramalarda yüksek arama hacmi varsa bütçenizden dolayı her zaman reklamlarınız gösterilmeyebilir ve size ulaşmak isteyen potansiyel müşterilerinize ulaşamayabilirsiniz. Google Türkiye'deki reklam verenlerin en az günlük 30 lira belirlediğini söylüyor.  Bugün Google reklamlarına aylık 1000 lira veren işletmeler olduğu gibi aylık 100.000 lira ve üzerinde reklam veren işletmeler de var. Bu konuda bizim gibi danışman bir firmadan yardım da talep edebilirsiniz.

GOOGLE REKLAM ÖDEMELERİ AYLIK MI YILLIK MI ?

Google reklamlarınızı istediğiniz zaman aktif edebilir, istediğiniz zaman duraklatabilirsiniz. Aylık ya da yıllık gibi bir sınırlama yok.

GOOGLE REKLAM KELİMELERİNİ NASIL BELİRLEMELİYİM ?

Yaptığınız işle alakalı kullanıcıların sizi nasıl arayabileceklerini düşünün ve kelimelerinizi buna göre belirleyin. Google da bize kelime fikirleri veriyor. Farklı sektörlerde de kullanılabilecek kelimeleri gereksiz tıklama almamanız adına kullanmamanızı öneririz. Örneğin sanayi sektörüne radyatör üretiyorsunuz ama otomotiv sektöründe de radyatör çok aranan bir kelime ise radyatör kelimesini tek başına kullanmamalısınız. Sanayi radyatörü kelimesi daha uygun bir seçim olacaktır. 

EŞLEME SEÇENEKLERİ NELERDİR ?

Üç tip kelime eşleme seçeneği var.
Araba yıkama kelimesini ele alalım
1 - Geniş eşleme : Kelimenizin içinde geçtiği her türlü aramada gösterilirsiniz. araba yıkama makinası, araba yıkama oyunu gibi kelimelerle de gösterim yaparsınız. 
2 - Tam eşleme : Sadece kelimeniz ile yapılan aramalarda gösterilirsiniz, yani sadece araba yıkama kelimesiyle gösterilirsiniz.
3 - Sıralı eşleme : Araba ve yıkama makinası sıralı şekilde yan yana olan aramalarda gösterilirsiniz. Araba yıkama oyunu ile gösterilir ama araba camı yıkama ile gösterilmezsiniz.

NEGATİF ANAHTAR KELİME NE DEMEKTİR ?

Reklamlarınızda tıklandığınız ama işinizle alakalı olmayan kelimeleri negatif anahtar kelime olarak belirleyebilirsiniz. Google kelimelerinizle alaka kurarak sizi farklı bir çok kelime grubuyla tıklatabilir. İşinize yaramayanları negatif olarak belirlerseniz bir daha o kelimelerle gösterim yapmazsınız.

GOOGLE REKLAM METNİ NASIL OLMALI ?

Reklam metninizin başlığı hedef anahtar kelimelerinizi içermeli. Bunun için anahtar kelimelerinizi gruplara ayırıp farklı reklam metinleri altında farklı reklam grubu kelimelerinizi yayınlamalısınız. Ayrıca reklam metninizde harekete geçirici, bizi arayın, bizden teklif alın gibi kelimeler kullanmalısınız. Kullanıcının reklamınızı tıkladığında istediği ürüne kolayca ulaşmasını  sağlamak için de kelimeyle ilgili sayfaya yönlendirmelisiniz.

REKLAM UZANTILARI NEDİR ?

Reklamlarınıza Telefon Numarası, adres, sitenizden Ürünler, iletişim gibi sayfalar ekleyebilirsiniz. Bunu da reklam uzantılarıyla sağlarsınız. Örneğin arama uzantısı başlığından gireceğiniz telefon numaranız reklamın alt kısmında telefon numaranızın yayınlanmasını sağlar. Böylelikle kullanıcılar sitenize girmeden direkt reklamınız üzerinden sizi arayabilir.

REKLAM KALİTE PUANI NEDİR ?

Kalite Puanı Google'ın her bir reklam kelimesi için sitenizin kelimeyle alaka düzeyine, reklam metninizde kelimenin geçip geçmediğine göre, reklamınızda  harekete geçirici ibare olup olmamasına göre ve nihai yönlendirdiğiniz sayfanın arama kelimenizle alaka düzeyine göre bir kalite puanı tanımlar.Bu kalite puanı 1 ila 10 arası değer alır. Kelime teklifiniz kalite puanı ile çarpılarak reklam sıralamanız belirlenir. Yani kalite puanınız ne kadar yüksekse her bir tıklanma için daha düşük bir maliyetle karşılaşırsınız. Tam tersi kalite puanınız düştükçe bir tıklanma için daha yüksek bir maliyetle karşılaşırsınız.

Google reklamlarla ilgili daha detaylı bilgi ve reklam desteği ihtiyacınız varsa bizi mutlaka arayın.Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...