Web tasarım, web site ziyaretçilerinin web tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden erişebildikleri elektronik web sitelerinde bilgi sunmak amacıyla belirli ilkeler doğrultusunda içerik toplama ve bu içerikleri estetik biçimde düzenleme ve uygulama sürecidir.


Web tasarım, tüm tasarım türleriyle aynı temel sayılabilecek görsel öğelerin birçoğunu kullanır;

 - Grafiklerin ve metin içeriklerinin düzenlenme şekli çok önemlidir. İnternet dünyasındaki en önemli amaçlardan biri, site ziyaretçisinin ilk bakışta aradıkları bilgilere ulaşmalarına yardımcı olmaktır. Web tasarımının dengesi, tutarlılığı ve bütünlüğü mutlaka korunmalıdır.

 - Renk seçimi amaca ve müşterinin kurumsal kimliğine bağlıdır; kurumsal kimliğe uyumlu renkler kullanarak işletmenin markasının kişiliğini taşıyan renklerde tasarım oluşturulması çok önemlidir. Kurumsal kimliği kırmızı olan bir işletmeye mavi renkte web sitesi tasarlanmaması gerekir.

 - Web tasarımını geliştiren grafikler, fotoğraflar, resimler kullanılmalıdır. Ancak bunların mutlaka kullanıcı dostu olması gerekir. Web sitesinin rengiyle ve içeriğiyle uyum halinde çalışarak yüklenmelerinin yavaş olmasından kaçınılacak boyutlarda düzenlenip uygun şekilde yerleştirilmeleri gerekir.

 - Çeşitli yazı tiplerinin kullanılması bir web tasarımını iyi gösterebilir ancak web tarayıcılarının birçoğu web uyumlu yazı tipleri olarak bilinen belirli yazı tiplerini tanır, bu nedenle web tasarımcısı sitede genel kabul gören yazı fontlarını kullanmalıdır.

 - Yazılı metinler, web site ziyaretçilerinin kafalarını karıştırmamak ve sitede daha uzun süre kalmaları amacıyla onlara istediklerini vermek için her zaman konuyla ilgili ve yararlı bilgiler olmalıdır. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve konu ile alakalı anahtar kelimeler barındıran, kullanıcıyı sıkmayan uygun uzunlukta olmalıdır.


Web Tasarımın Kullanıcı Dostu Olması

Yukarıda bahsettiğimiz temel unsurlar web sitesini güzel ve görsel olarak çekici kılar ancak bir web sitesi her zaman son kullanıcıyı dikkate almalıdır. Bir web sitesinin kullanıcı dostu olması aşağıdaki faktörlere dikkat edilerek elde edilebilir.

 - Web tasarımındaki menü, web sitesinin mimari yapısı ve site içeriğindeki yönlendirme linkleri ziyaretçilerin nasıl incelediği ve aradığı dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Burada amaç, web site ziyaretçilerinin ihtiyaç duyduğu bilgilere kolay ve verimli şekilde ulaşarak sitede rahatça dolaşmasına yardımcı olmaktır.

 - Web tasarımındaki video ve ses içerikleri, ziyaretçilerin bilgileri kolay ve hızlı bir şekilde anlamasına yardımcı olabilir. Bu da, kullanıcıları web sitesinde daha fazla zaman geçirmeye yönlendirir. 

 - Web sitesi, Chrome, Explorer, Safari gibi farklı web tarayıcılarında, pc, mobil, tablet gibi tüm cihazlarda eşit derecede iyi performans gösterecek şekilde tasarlanmalıdır

 - Teknolojik yenilikler web tasarımcılarına siteye yenilik ekleme özgürlüğü vererek her zaman dinamik ve profesyonel web tasarımlarına olanak sağlar.

 - Web tasarımına yorum anketleri ekleyerek aktif kullanıcı katılımı artırılabilir. İletişim ve bilgi formları e-bülten kayıtları ile site ziyaretçileriyle etkileşim artırılabilir..


Netürk Web Tasarım olarak, müşterilerimizi ve site ziyaretçilerini tatmin eden, kullanıcı dostu ve arama motorlarına tam uyumlu kusursuz web tasarımları oluşturuyoruz.

Neden Kurumsal Web Tasarım ?
Görsel tasarımı profesyonel ve kurumsal olarak hazırlanmış, özgün bilgilerle içeriği sürekli olarak güncellenen bir web sitesi arama motorlarında daha iyi yerlerde konumlanacak, bize yüksek oranda geri dönüşüm sağlayacaktır.
İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır ?
Görsel tasarımı iyi olmalıdır. Responsive yapıda tasarlanmalıdır. Hızlı açılmalıdır. Kullanıcıyı doyurucu bilgiler içermelidir. Arama motorlarına uyumlu olmalıdır. Site mimarisi güçlü olmalıdır. İçerik güncel tutulmalıdır.
Mobil Uyum İçin Yeni Site mi Yaptırmalıyım ?
Evet. Responsive yani duyarlı yapıda olmayan bir site yeniden tasarlanmak durumunda. Var olan eski sitenize kod ekleyerek mobil uyumlu hale çevirmek mümkün değildir.
Web Siteme İçerikleri Kendim Girebilir miyim ?
Tabi, eğer sitenizin bir yönetim paneli varsa kod bilgisine gerek duymadan içerikleri rahatça ekleyebilir, silebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Eğer yönetim paneli yoksa kodlama bilmeniz gerekir.
Web Sitem Mobil Uyumlu Olmak Zorunda mı ?
Kesin bir zorunluluk olmamakla birlikte web sitelerinin kullanıcı dostu olmasına arama motorlarının verdiği önem ve günümüzde site ziyaretlerinin çoğunluğu telefon üzerinden olması açısından web sitelerinin mobil uyumlu olması büyük önem arz etmektedir.
Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...