Google Search Console web yöneticilerinin web sitelerini istatistiklerle dolu resmi bir portal aracılığıyla izlemelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan sistemdir . Arama motorları tarafından sağlanan araçlara ve verilere erişmek sayesinde web sitenizi arama motorlarına uygun şekilde optimize etmek çok daha kolay hale gelir. 

Google Search Console hesapları, Google'ın site sahipleriyle tek tek iletişim kurmasının ana ve resmi bir yoludur. Google kayıtlı bir hesaba sahip web yöneticilerine site sorunları, hatalar ve hatta cezalar hakkında bilgi gönderebilir. Ayrıca, site sorunları ve özellik istekleri hakkında onlarla iletişim kurmanıza olanak tanıyan araçlar da sağlar .

Web sitenizi aktif olarak Google Search Console optimize ederseniz, SEO'nun yani arama motoru optimizasyonunu asla 'bitmediğini anlarsınız. İçeriğinizi sürekli olarak iyileştirmeniz, site ayarlarınızı daha da hassaslaştırmanız ve hatalarınızı en aza indirmeniz gerekir.

Google Search Console, günlük yönetime yardımcı olacak araçlar sunar. XML site haritalarınızı göndermek ve izlemek gibi, Google'dan hatalarınızı değerlendirmesini istemek veya Google'ın sitenizdeki belirli sayfaları ve URL'leri nasıl gördüğünü görmek gibi işlemler yapmanızı sağlar.

Google Search Console hesabınız, web sitenizin arama sonuçlarında nasıl gösterildiği ve performans gösterdiği hakkında yararlı bilgiler verir. Mobil kullanılabilirlik raporlarından, görünürlük ve tıklama izlemeye ve çok daha fazlasına kadar.

Web sitenizi yönetme ve optimize etme konusunda ciddiyseniz, Google Search Console hesabınız, sitenizin Google'da ne zaman, nerede ve nasıl göründüğünü öğrenmek için sizin merkezinizdir.

Bir web sitesini çalıştıran veya yöneten herkes bir Google Search Console hesabına ücretsiz olarak erişebilir.

Web tasarım, Seo ve Google ADS Reklam hakkında tüm blog içerikleri...